Nyaralás menstruáció alatt – túlélőkalauz nőknek
A menstruáció a női lét kellemetlen velejáróra, ami gyakran megkeseríti az életünket. Ennek ellenére érdemes meglátni az örömöt az ürömben, hiszen azt jelzi, hogy a szervezetünk helyesen végzi a dolgát. Azonban a sors néha tréfát űz belőlünk, és éppen a legrosszabb időpontban kopogtat be hozzánk a havibaj – például egy tengerparti nyaraláson. Mit tehetünk, hogy ennek ellenére a lehető legjobban élvezni tudjuk a régóta várt utazásunkat?
CiklusElőkészületekTermékekTippek
A női ciklus
A menstruációs ciklus hosszát, vagyis a vérzés gyakoriságát nagyjából egy hónapra vagy négy hétre határozzuk meg. Az átlag 28 nap, de ez nem jelenti azt, hogy az ennél rövidebb vagy hosszabb ciklus feltétlenül problémát jelez. Egyes nőknek például csak 21 napos a ciklusa, míg másoknak 31. Ugyanígy a menstruáció hossza is egyénenként változhat - valakinek csak három napig tart, másoknál akár több, mint egy hétig. Ha fokozott stressznek vagy más szokatlan külső hatásnak van kitéve a szervezet, a ciklus is hirtelen felborulhat vagy eltolódhat. Tehát minél jobban megfigyeljük önmagunkat, annál reálisabban tudjuk megbecsülni, hogy beköszönt-e a menstruáció egy tervezett nyaraláson, és milyen tünetekre számíthatunk.
A menstruációkor tapasztalt panaszok tekintetében is óriási lehet az eltérés egyénenként. Előfordulhatnak erős hasi görcsök, fáradtságérzet, keringési problémák és hangulatingadozások. Ezzel szemben másoknál csak enyhe vérzés jelentkezik, egyéb tünetek nélkül. Hogy minél könnyebben átvészelhető legyen ez az időszak, ki kell tapasztalni, hogy mi mérsékeli a tüneteket. Ha egy melegvizes palack vagy párna segít, ne felejtsétek el a nyaralásra is magatokkal vinni! A fájdalomcsillapítók és görcsoldók sem hiányozhatnak az útipatikából, ha alapesetben is szedtek.
Előkészületek
Érdemes minden nyaralás előtt felkészülni a menstruáció eshetőségére, még akkor is, ha a naptár szerint nincs ok az aggodalomra. A szervezetünk könnyen kieshet a ritmusból utazás közben: más éghajlat, időeltolódás, megváltozott napirend…ezek mind felboríthatják a ciklust.
Annak érdekében, hogy ne érjen minket felkészületlenül egy kellemetlen meglepetés, szorítsunk helyet a bőröndben a jól bevált menstruációs termékeknek, legyen az tampon, betét vagy intimkehely. Jobb félni, mint megijedni alapon a kézitáska is tartalmazzon egy „túlélőcsomagot“, ha éppen a repülőn, városnézés közben, vagy a strandon lenne rá szükség.
Tampon, betét, vagy menstruációs kehely?
Természetesen egyéni preferencia kérdése, hogy melyik higiéniai eszköz válik be a legjobban. Sokaknál a tampon a nyerő a mindennapokban, de a tengerparti pihenés közben különösen. Nem megfelelő használat esetén azonban viszonylag magas a fertőzés kockázata. Mások inkább az egészségügyi betétet részesítik előnyben, különösen az enyhe napokon, de ez a felhalmozódó nedvesség miatt kellemetlen és unhigiénikus is lehet – főként a hatalmas nyári hőségben.
Időközben a menstruációs kehely is berobbant a piacra, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend az utóbbi időben. Sokan azért választják, mert elegendő csak nyolc-tizenkét óránként kiüríteni és tisztítani. Újrahasználható, ezért rendkívül környezetbarát. Elméletileg kíméletesebb is a testhez, mint egy tampon. Bármelyik eszközre is esik a választásotok, a helyes alkalmazás ismerete és betartása, valamint a higiénia a legfontosabb!
(Soft) Tampon
Ha tamponokról van szó a kézmosás a legfontosabb! Ha nem ügyelünk az alapos higiéniára, fennáll a hüvelyi fertőzések veszélye. Cserére természetesen akkor van szükség, ha a tampon megtelik és elveszíti a szívóerejét, de legkésőbb nyolc óra használatot követően. A legjobb azonban az lenne, ha három-négy óránként sort kerítenénk a cserére. Néhány nő azonban hüvelyszárazságtól és viszketéstől szenved a tamponhasználat során, főként enyhe vérzés esetén. Ilyenkor sokat segíthetnek a speciális kenőcsök vagy gélek, amelyek támogatják a hüvelyflórát. Ezenkívül a fertőzések kialakulásának esélyét is csökkentik, amire különösen szükség van tengeri és klórozott vízben, vagy meleg és párás környezetben. Erről célszerű nőgyógyásszal is egyeztetni.
A tampon egy különleges és kevésbé ismert változata az úgynevezett soft tampon, vagy másnéven menstruációs szivacs: egy kicsi, húzózsinór nélküli szivacs. Úgy helyezik fel, mint egy tampont, de ujjal vagy guggoló helyzetben távolítják el. Használat után pedig szintén a kukában a helye. Előnyei közé soroljuk, hogy rendkívül nedvszívó, allergiabarát, kényelmes és diszkrét. Ha a tamponban éppen az zavar, hogy a cérna könnyen kilóghat a fürdőruhából, a szivacs tökéletes alternatíva. Az is szempont, hogy a szexnek sem szab akadályt, ezért egy romantikus nyaraláson praktikus megoldás lehet.
Betét
Az első napokban a nők többsége erős vérzést tapasztal. Az egészségügyi betét pedig kevésbé kényelmes választás olyankor, mivel gyakran kell cserélni. Ellenkező esetben összegyűlik a nedvesség, ami a fertőzések melegágya. Viszont könnyebb napokon, vagy tampon használata mellett kiválóan működnek. Nem szárítják ki a hüvelyt és nem okoz macerát a használatuk sem.
Menstruációs kehely
Az intimkehely viszonylag újdonság a menstruációs eszközök tárházában, de a növekvő környzettudatos szemlélet miatt egyre szélesebb körben használják. Egyetlen negatívumként az írható a kehely számlájára, hogy egy kis gyakorlás kell ahhoz, hogy megfelelően tudjuk felhelyezni. Amint sikerült elsajátítani a módját, nagyon megbízható és kényelmes társ lehet a nehéz napokon. Kevés vérzés esetén elég nyolc-tizenkét óránként kiüríteni, így optimális hosszú utaknál vagy kirándulás közben, ahol nincs mosdó. A gondos kézmosás itt is kulcsfontosságú!
Persze problémát jelenthet, hogy minden újbóli használat előtt alaposan fertőtleníteni kell, amit nem feltétlenül lehet elvégezni nyilvános WC-ben. Ezért jó, ha van egy második, tiszta intimkehely a táskában! Így használat után elég csak nagyjából elmosni, majd otthon vagy a szálláson megejteni a teljeskörű tisztítást. A menstruáció végén pedig ajánlott kifőzni a kelyhet. Egy igazán praktikus, utazóbarát megoldás az összecsukható, szilikonból készült sterilizáló pohár, ami remekül jön, ha nincs lehetőség felforralni az intimkelyhet. Fontos, hogy ezután szárazon tároljuk!
Fogamzásgátló
A fogamzásgátló tablettát szedő nőknek ebben a tekintetben sokkal könnyebb dolguk van. Ők általában el tudják halasztani a menstruációjukat, és az esetek többségében kevesebb kellemetlenséggel járó, kevésbé erős vérzésről számolnak be. Egy nyaraláson sokszor átalakul a napi rutin, illetve az időeltolódás is felboríthatja a szokásokat, ezért érdemes beállítani egy ébresztőórát, vagy más emlékeztetőt a tabletta bevételére.
A menstruáció késleltetése
Ha nagyon rossz lenne az időzítés, tehetünk néhány próbát annak érdekében, hogy késleltessük vagy éppen előrébb hozzuk a menstruációt. Aki fogamzásgátlót, pontosabban 21 napos aktív hormontablettát szed, és azt követően 7 napos szünetet tart, akkor a szünet elhagyásával és a következő levél közvetlen folytatásával elkerülheti a vérzést. Ezt a módszert azonban csak nőgyógyász jóváhagyása után, az ő utasításai szerint ajánlott alkalmazni! Azzal is tisztában kell lenni, hogy a ciklus befolyásolása nagy hormonális terhet jelent a szervezetnek, ami menstruáció közötti vérzést is okozhat. Más hormonális fogamzásgátlók, például hüvelygyűrű vagy fogamzásgátló tapasz használata esetén is van lehetőség a vérzés késleltetésére.
De mit tehetünk, ha mi a hormonmentes fogamzásgátlásra esküszünk? Például kísérletezhetünk olyan gyógynövényekkel, mint a cickafark és a barátcserje. Bár a hatásuk nem bizonyított tudományosan, sokan pozitív tapasztalatokról számoltak be. Tehát egy próbát mindenképpen megér, ha naponta több csésze teát megiszunk ezekből a gyógynövényekből.
Aki nem szed tablettát, annak a noretiszteron hatóanyag nyújthat megoldást, amihez orvosi konzultáció szükséges. Ez a szintetikusan előállított sárgatesthormon, a fogamzásgátló tablettákhoz hasonlóan késlelteti a méhnyálkahártya lebomlását, így a vérzést is. Mivel beavatkozik a hormonrendszer működésébe, sokakat nem kímél meg a mellékhatásoktól, többek között görcsöktől és menstruáció közötti vérzéstől. Fontos, hogy ez a hatóanyag két hétnél tovább nem alkalmazható! Különleges eseményre, például egy tengerparti esküvőre készülve érdemes megfontolni ezt a lehetőséget.
A panaszok enyhítése
A megfelelő előkészületekkel már meg is teremtettétek az alapfeltételeket ahhoz, hogy a menstruáció ellenére is élvezni tudjátok a nyaralást. Az alhasi és deréktáji fájdalmak enyhítése azonban feladhatja a leckét, ezért készültünk néhány bombabiztos tippel.
Minden bizonnyal tudjátok, hogy a görcsök leghatékonyabb ellenszere a meleg. A forró vizes palackok és melegítő párnák tökéletes megoldásnak bizonyulnak pihenő helyzetben, de mit tehetünk akkor, ha a fájdalom ellenére nem szeretnénk lemondani a jövés-menésről és az aktív programokról? A válasz a drogériákban és gyógyszertárakban kapható melegítőtapaszokban rejlik. Póló alatt egyáltalán nem látszanak, és több órán keresztül kifejtik görcsoldó hatásukat. A melegítő krémek is enyhülést hozhatnak, de hagyni kell, hogy kellően beszívódjanak, hogy ne hagyjanak foltot a ruhán.
A testmozgás is segíthet csillapítani a fájdalmat és másra terelni a gondolatokat - például a természet szépségére vagy a város történelmi látnivalóira. Azonban túlságosan megerőltetni sem szabad ilyenkor a testünket. Végezzetek néhány nyújtó gyakorlatot, jógát, és sétáljatok!
Összpontosítsatok a pihenésre! Ne kényszerítsétek magatokat hosszú kirándulásokra és komfortzónán kívüli programokra. A kellemetlen érzés általában úgyis csak egy-két napig tart. Amint túl vagytok a nehezén, teljes gőzzel vághattok bele a vakációba! Addig is szánjatok időt a pihenésre, kényeztessétek magatokat egy kis kikapcsolódással a wellnessrészlegen, a tengerparton vagy egyszerűen csak egy kényelmes szállodai ágyban.
Tippek a strandra
Végül jöjjön néhány tipp, ami kényelmesebbé varázsolhatja a strandon eltöltött napokat a menstruáció ideje alatt.
Mint már említettük, elegendő mennyiségű egészségügyi termék nélkül ne induljon útnak senki! A soft tamponok és menstruációs kelyhek nagyszerű alternatívát jelentenek, különösen a tengerparton, nincs húzózsinórjuk, amely kilátszódhat. Ezenkívül érdemes mellőzni a világos színű fürdőruhákat. A sötét árnyalatok vagy színes minták könnyen elfedhetnek egy kis vérfoltot, ha mégis megtörténne a baj.
Mivel a higiénia kulcsfontosságú a tamponok és társaik cseréjéhez, mindenképpen gondoskodni kell fertőtlenítő kendőről vagy kézfertőtlenítő folyadékról. Nem minden strand rendelkezik nyilvános WC-vel, és ha van is, nem garantált, hogy lesz szappan.
Jobb lemondani az alkoholról menstruáció alatt, mert csak tovább ront a közérzeten. Ehelyett részesítsétek előnyben a meleg italokat, és természetesen a szénsavmentes vizet! Na de mi a helyzet az ilyenkor sokaknál jelentkező puffadással? Enyhíthető, vagy legalábbis szinten tartható ez a kellemetlen érzés a zsíros és nehéz ételek elkerülésével. Ez akkor is javasolt, ha valaki a menstruáció alatt keringési problémáktól szenved.
Panaszmentes nyaralást kívánunk minden nőtársunknak!

Tetszik ez a bejegyzés?
Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.