Megnyitás | Vissza a főmenühöz

Flygskam mozgalom - szégyellni kell a repülést?

A repülőgép vitathatatlanul az emberiség egyik legnagyszerűbb találmánya, amely nélkül a világ nagyrésze felfedezetlenül állna előttünk. Azonban a számos előnyős tulajdonsága mellett, egyre nagyobb figyelem irányul arra a szomorú tényre, hogy a repülés nem éppen környezetkímélő, ami sokakat nehéz dilemma elé állít. Repülési szégyennek nevezik a Svédországból indult flygskam mozgalmat, amiről mindent megtudhattok a továbbiakban. Néhány tippet is megosztunk arról, hogyan lehet csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat utazás közben.

ÁttekintésLégszennyezésKörnyezetkímélő utazás

Mit kell tudni a mozgalomról?

Először 2018-ban használták a flygskam kifejezést a svéd újságírásban. Magyarországon leginkább „flightshame“ vagy „repülési szégyen“ mozgalomként híresült el. Mögötte a környezetvédelmi aktivisták növekvő tábora áll, akik csökkenteni szeretnék a légi közlekedésüket, ezáltal minimalizálva az éghajlatra gyakorolt káros hatásukat.

A mozgalom követői minél kisebb karbonlábnyomot, azaz szén-dioxid-kibocsátást szeretnének maguk mögött hagyni, ezért részben, vagy akár teljesen lemondanak a repülésről. Ez az elhatározás gyakran kéz a kézben jár más, fenntartható életvitelt támogató szokásokkal – például a hús elhagyásával, az áram- és víztakarékossággal, valamint bio élelmiszerek fogyasztásával. Nem fér kétség ahhoz, hogy szükség van a klímatudatos törekvésekre, hiszen a bolygónk jövője forog kockán. De ehhez valóban le kell mondanunk a repülésről?

Új trend a láthatáron: a filanturizmus

Ez is érdekelhet:

Új trend a láthatáron: a filanturizmus

Ha Te is gyakran szállsz repülőre, akkor valószínűleg találkoztál már becsmérlő, rosszalló véleményekkel, amelyek azt firtatták, hogy nagymértékben hozzájárulsz a klímaváltozáshoz. Ezek a vádak könnyen bűntudatot és szégyenérzetet keltenek az emberben. Persze magunktól is eljuthatunk addig a pontig, amikor azt érezzük, hogy a gyakori repülés többé nem fenntartható. Ha Te is így érzel, akkor a flygskam mozgalom „áldozata” lettél.

Mit okoz a repülési szégyen?

A repülés miatt érzett lelkiismeretfurdalásnak pozitív és negatív hatásai egyaránt lehetnek. Egyrészt jó, hogy egyre többen megismerik a légi közlekedés ökológiai következményeit, és amikor lehet, más közlekedési eszközt választanak. A repülési szégyennek azonban negatív vonzatai is vannak, leginkább az egyénre nézve. Azok, akik szégyellik a repülést, igazán élvezni sem tudják a külföldön eltöltött napokat. A legrosszabb esetben sokan "mindent vagy semmit" alapon közelítik meg ezt a kérdést, kizárva az aranyközépút megtalálásának lehetőségét. Ideális lenne, ha mindenkiben lenne egy kellő fokú környezettudatosság a repüléssel kapcsolatban. Viszont nem érdemes átesni a ló túloldalára, hiszen életre szóló élményektől foszthatjuk meg magunkat a repülésről való teljes lemondással. 

Nyaralj zölden: Tippek a fenntartható utazásért

Ez is érdekelhet:

Nyaralj zölden: Tippek a fenntartható utazásért

Repülők és a légszennyezés

Feltehetőleg senkinek sem mondunk újat azzal, hogy egy repülőgép több tonna káros anyagot bocsát ki a légkörbe útja során. De valóban indokolt, hogy eluralkodjon rajtunk a „flightshame“?

A közlekedési eszközök között a repülőgép a legszennyezőbb a környezetre nézve. Például egy oda-vissza út alatt, Budapest és London között körülbelül 1,6 tonna CO2-t bocsátunk ki fejenként. Ez nagyjából 28%-a magyarok egy főre jutó éves karbonlábnyomának, ami 5,6 tonna 2024-ben. Azonban nem csak a szén-dioxid hat negatívan a légkörre. Más anyagok, mint például a nitrogén-oxidok és a vízgőz, amelyek a repülés során a felhasznált kerozin miatt szabadulnak fel, szintén károsítják a Föld éghajlatát. A kibocsátott gázok növelik az ózont a légkör alsó rétegében, ami fokozza az üvegházhatást és a globális felmelegedés súlyosbodásához vezet. Bár az ózon alapvetően véd az UV-sugárzástól, ez a fajta ózon a légkörben jóval magasabban található, mint a repülőgépek utazómagassága, ezért nincs pozitív hatása a környezetre.

A környezettudatos gondolkodásmód ellenére a repülőjáratok száma évről évre folyamatosan növekszik, köszönhetően az egyre kedvezőbb ajánlatoknak. Ha ez a trend nem kezd hamarosan megváltozni, annak valóban hatalmas ára lesz. Ennek ellenére a fenntartható utazás is lehetséges, ha a klímavédelem közel áll a szívedhez, de nem akarsz lemondani a repülésről.

Környezetkímélő utazás

A repülés gyors, kényelmes és kedvező árú – gyakran még vonatjegyhez sem jutunk olyan olcsón, mint egy fapados járathoz. E tényezők miatt valóban nem könnyű felhagyni a repüléssel. Van azonban néhány módszer, amivel Te is könnyedén csökkentheted az ökológiai lábnyomod.

Híres vonatok nyomában

Ez is érdekelhet:

Híres vonatok nyomában

Alternatívák a kis távolságokra 

Az 1000 kilométernél rövidebb utazások sokkal energiahatékonyabbak autóval, busszal vagy vonattal, mint repülővel. Például, ha vonattal tesszük meg a Budapest-Prága utat, mindössze 3 kg CO2 kibocsátás írható a számlánkra, míg repülővel ez nagyjából 145 kg-ra rúg. Nehezebb ezt kiszámítani autós közlekedés esetében, hiszen az üzemanyagfogyasztást is figyelembe kell venni – de egy átlagos benzines autóval körülbelül 120 kg széndioxid az egy főre jutó szennyezés.

A régi, klasszikus játékok a hosszabb utazásokra

Ez is érdekelhet:

A régi, klasszikus játékok a hosszabb utazásokra

 

A tanulság az, hogy mindig érdemes feltenni magunknak a kérdést: feltétlenül szükséges repülőre szállni ahhoz, hogy elérjük az úti célunkat? A nemzetközi vasút- és buszközlekedés egészen fejlett, különösen Európában. Viszonylag gyorsan és kényelmesen juthatunk el a választott helyszínre - néha még rövidebb időn belül, mint repülővel, ahol figyelembe kell venni az utasfelvételt, a biztonsági ellenőrzéseket és a poggyászleadást, de gyakran a járatkésések vagy törlések is megnehezítik az utat. Kalandnak sem utolsó felszállni az éjszakai vonatra, vagy a busz ablakain kilesve gyönyörködni a környező országok változatos tájaiban. Közben van idő egy hosszú beszélgetésre az útitársakkal, elmélyülni egy jó könyvben vagy filmben, és izgatottan figyelni, ahogyan egyre közelebb kerülünk a végállomásunkhoz.

Hosszú repülőutak minimalizálása

De mi a helyzet akkor, ha hosszú távú repülőút áll előttünk? Az üzemanyagmérleg szempontjából legfeljebb 4800 kilométer az ideális repült távolság. Ha ennél messzebbre tartunk, több kerozint kell szállítani, ami sokkal kevésbé környezetbarát. Emiatt érdemes minimalizálni az egzotikus utak számát. 

Gyerekkel a repülőn? - Így lesz nyugodt az utazás!

Ez is érdekelhet:

Gyerekkel a repülőn? - Így lesz nyugodt az utazás!

 

Válassz közvetlen járatokat

A legtöbb kerozin a fel- és leszálláskor fogy el a repülés során: nagyjából 25 százalék. Miután a felhők felé ért a repülő, már jóval energiatakarékosabban halad, ezért érdemes a közvetlen járatokat keresni. Ezzel tudunk hozzájárulni az alacsonyabb kerozinfogyasztáshoz. Ráadásul nemcsak a környezetnek teszünk szívességet az átszállások elkerülésével, hanem a saját idegrendszerünknek is.

Ott változtass, ahol tudsz

Megesik, hogy egyszerűen nincs más választás, mindenképp repülőre kell szállnunk. Azonban van esély kompenzálni a landolást követően, néhány alapvető tudatos cselekedettel. Aki szeretné a lehető legkevesebbet ártani a természetnek az utazásai közben, annak a célországban is érdemes környezetbarát közlekedési módokat választania. Taxi és autóbérlés helyett dönthetünk az egyszerre zöld és olcsó tömegközlekedés mellett is. Szerintünk hangos egyetértés övezi azt, hogy sétálva vagy biciklire pattanva a legjobb felfedezni egy új várost vagy üdülőhelyet, hiszen zéró szennyezéssel, a fittségünket fejlesztve juthatunk el a nevezetességekhez.

A környezetbarát nyaralás titkai

Ez is érdekelhet:

A környezetbarát nyaralás titkai

 

Csomagolj kevesebbet

Minél nehezebb egy repülőgép, annál nagyobb a fogyasztása, így a szén-dioxid-kibocsátása is. Jobb, ha nem pakoljuk túl a táskáinkat, hiszen akkor nemcsak a túlsúlyos poggyász költségeit, hanem jelentős mennyiségű CO2-t is megtakaríthatunk.

Utazz a turistaosztályon

A repülésnél a turista a leginkább környezetkímélő fedélzeti osztály. Ennek fő oka az, hogy a legtöbb utast ott tudják elhelyezni, így az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás lényegesen alacsonyabb, mint a business vagy az elsőosztály esetében. Érdemes a „fapadost” választani, különösen a rövid utakhoz, amit nyilván a pénztárcánk sem fog bánni!

Hosszú hétvége a szomszédban

Ez is érdekelhet:

Hosszú hétvége a szomszédban

Utazz kevesebbszer, hosszú időre

Környezettudatos gondolkodásra vall az is, ha a többszöri 2-3 napos kiruccanások helyett inkább kevés, de hosszú nyaralást terveztek egy évben. Ez nemcsak ökológiai megfontolásból előnyös – több idő jut a felfedezésre és a pihenésre is!

CO2-kibocsátás kompenzálása

Aki a repülésről nem tud vagy nem szeretne lemondani, máshol még kompenzálhatja a magas CO2 kibocsátását. Például adományozhat olyan klímavédelmi szervezeteknek, akik az esőerdők újratelepítésével foglalkoznak. Ezek a vállalkozások az előző repüléseink ökológiai mérlege alapján kiszámított összeget mindenféle környezetvédelmi projektre fordítják. Örömre ad okot, hogy már néhány légitársaság is együttműködik ilyen programokkal, hogy ellensúlyozzák a repülőgépek klímakárosító hatását.

Műanyag csökkentése

Ne csak a mindennapi életben próbáld meg csökkenteni a műanyaghulladékot, hanem az utazásaid során is! Mondj nemet a szívószálakra vagy a műanyag pálcikákra a kávéban, és keresd a szelektív hulladékgyűjtőket. 

Akár saját elviteles poharat is csomagolhatsz a kávéhoz vagy a turmixhoz, vagy egy üres, újrahasználható palackot a vízhez. Azt is érdemes előre átgondolni, hogy mit engednek át a biztonsági ellenőrzésen, és mit nem. Az üres palackok nem jelentenek problémát, és a biztonsági ellenőrzés után, a repülőgépre való felszállás előtt könnyen újratölthetőek.

Zölden utazni

Újrahasznosítás, alacsony zajszint és elektromos repülőtéri járművek – néhol, például a zürichi reptéren ezekkel a zöld intézkedésekkel járulnak hozzá a környezetvédelemhez. Szerencsére egyre több légitársaság fordít már figyelmet a fenntarthatóságra az utasellátásnál, vagy használ olyan szoftvert, ami segít az üzemanyag-megtakarításban, illetve megtervezi az optimális útvonalat.

Ezenkívül a szálláshelyek esetében is egyre gyakoribb a klímasemlegességre való törekvés, kevesebb műanyag, vegán menü vagy megújuló energiák használatával. Sokat tehettek a bolygó fenntartásáért, ha ilyen szolgáltatásokat foglaltok!

Gondold át a szokásaidat

Mindig kérdezd meg magadtól, hogy mennyire fontos számodra egy adott utazás, milyen utazási kultúrát szeretnél kialakítani és továbbörökíteni a következő generációk számára. Gondold át, hogy mik azok a szokások, amiken könnyedén vagy kis lemondással változtatni tudnál.

Magyarország lenyűgöző tájai

Ez is érdekelhet:

Magyarország lenyűgöző tájai

Külföldön utazni nagy kaland, de a hazai tájak is rengeteg élményt tartogatnak. Nem szükséges minden alkalommal átlépni az országhatárt egy kis kikapcsolódásért és pihenésért, hiszen Magyarország számos gyönyörű történelmi várossal, világhírű gyógyfürdővel, páratlan természeti kincsekkel, túraútvonalakkal és bájos falvakkal büszkélkedhet. Busszal, vonattal vagy kerékpárral könnyedén eljuthatunk az ország szinte bármely pontjára. A lényeg az, hogy lelassítsunk a hétköznapok rohanásából és hagyjuk, hogy az utazás élménnyé váljon. Kevesebb légszennyezéssel pedig nyugodtabb lelkiismeretre tehetünk szert.

2024.12.05. Sára Porvay

Tetszik ez a bejegyzés?

Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.

Tetszik ez a bejegyzés?

Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.