Utazás megnevezése:

SKÓCIA - A LEGENDÁK FÖLDJÉN

Értékelés: 3/5

Egyesült Királyság (Nagy-Britannia), Edinburgh

Adatok betöltése folyamatban...
Kis türelmet

SKÓCIA - A LEGENDÁK FÖLDJÉN

Körutazás magyar nyelvű idegenvezetéssel

Edinburgh – Blair Atholl – Inverness – Loch Ness – Cawdor – Elgin – Glencoe-völgy – Stirling – Glasgow

Skócia, ez a viszonylag kis területű, csatákban és cselszövésekben gazdag történelmű Brit-szigeti országrész elképesztő vidékeket és mesébe illő helyszíneket tartogat. Rettenthetetlen kastélyai és várai között nincs két egyforma. A Loch Ness partján álló Urquhart vára a középkori Skócia legerősebb vára volt, ma már csak vadregényes rom, viszont az egyik legnépszerűbb. Már a kora XIII. századtól lakták, otthona volt többek között I. Eduárdnak is, azonban a XVII. század végén lerombolták, s nem is építették újjá. Érdemes felkaptatni a csigalépcső maradványokon az egyik romos toronyba, hátha sikerül Nessie-t, a tó híres szörnyét lencsevégre kapni. A tekintélyt parancsoló Edinburgh-i vár a Royal Mile utca felső végén magasodik egy sziklacsúcson, immár 9 évszázada. Számos történelmi konfliktus helyszínéül szolgálva a 1603-as egyesítéséig működött királyi várként. Itt található többek közt a város legidősebb fennmaradt épülete, a Szent Margit kápolna is, névadójának édesanyja nem volt más, mint Szent István királyunk lánya, Ágota. Maradva a „Királyi mérföld” utcán, de annak alsó végén a királynő hivatalos skóciai rezidenciája, a Holyroodhouse Palota emelkedik. A XV. századtól Skócia királyainak és királynőinek volt legfontosabb lakóhelye, de mai formáját II. Károlynak köszönheti. A királyi családon kívül állítólag egy szellem is lakja: az 1592-ben boszorkánysággal vádolt Bald Agnes (Kopasz Ágnes) szelleme bolyong itt holdvilágos éjszakákon. Skócia festőien zord tájai, a híres, szilaj skót felvidék ködbe vesző zöldje, a szélfútta kikötők, a végtelen mély tavak, a szellemjárta kastélyok és természetesen a skót whisky mindenkit levesz a lábáról, aki ide ellátogat. Életre szóló élményekkel gazdagszik, amit még unokáinknak is mesélni fog.

1. nap • Budapest - Edinburgh

Elutazás repülőgéppel, átszállással Skóciába a kora reggeli órákban. Az érkezést követően rövid buszos városnézés Edinburghban. Vacsora és szállás Edinburgh-ban vagy környékén.

2. nap • Edinburgh

Látogatás a skót királyság egyik legfontosabb erődítményében, az edinburghi várban, mely számtalan történelmi konfliktus részese volt. Itt láthatók a koronázási ékszerek, a koronázókő, Stuart Mária szobája, és a város legrégebb épülete, a Szent Margit-kápolna. Séta a híres „Királyi mérföld”-ön, a Royal mile-on, ami az UNESCO Kulturális Világörökség része és az óváros központja. Látogatás a II. Erzsébet királynő egykori jachtján, mely 1954 és 1997 között állt szolgálatban. Továbbutazás a világhírű Rosslyn-kápolnához, mely 15. századi megépítése óta a Sinclair család magánkápolnája. A Sinclair család Dan Brown írót, a Da Vinci Kód megírásakor hónapokig vendégül látta. Vacsora és szállás Edinburgh környékén.

3. nap • Edinburgh – Blair Atholl – Inverness

A reggelit követően elhagyva Edinburgh városát, utazás a Felföldre. Látogatás a Blair Atholl kastélyban, melynek több mint 30 gazdagon díszített szobájában eredeti bútorok, festmények találhatók, viktoriánus báltermét pedig 175 agancs díszíti. Továbbutazás Invernessbe, a szép fekvésű skót felföldi város felfedezése. Vacsora és szállás Invernessben vagy környékén.

4. nap • Inverness – Loch Ness – Cawdor – Elgin – Inverness

A reggelit követően utazás a 38,5 km hosszú Loch Ness-i tó vidékére. Hajókázás a tó szörnyéről elhíresült, legendák övezte tavon, látogatással a parton magasodó festői Urquhart várnál. Délután látogatás Cawdor-nál, Skócia egyik legromantikusabb kastélyánál, amely Shakespeare Macbethjében is szerepel, és az Elgin székesegyház romjainál. Vacsora és szállás Invernessben vagy környékén.

5. nap • Inverness – Glencoe-völgy – Glasgow

Reggeli után utazás Glasgowba, útközben érintve Skócia egyik legszebb részét, a festői Glencoe-völgyet, mely igazi ékszere ennek a kemény, néhol zord, mégis megkapóan szép országnak. Látogatás és whisky kóstoló egy helyi lepárlóban. Vacsora és szállás Glasgowban vagy Glasgow környékén.

6. nap • Stirling – Glasgow

Reggeli után látogatás Stirling várában, mely az egyik legnagyobb és egyben legfontosabb vár Skóciában. Az erődítmény a Várdomb tetején áll, amely egy stratégiailiag kiválóan védhető vulkanikus eredetű szikla. Itt koronázták meg többek között Stuart Máriát, a skótok királynőjét. Ezt követően városnézés Glasgow dinamikus városában látogatással a St. Mungo katedrálisban. Látogatás a kulturális értékekben gazdag, Európa egyik legszínesebb gyűjteményével rendelkező Kelvingrove Art Gallery and Museumban. Vacsora és szállás Glasgowban vagy környékén.

7. nap • Glasgow - Budapest

Reggeli, majd transzfer a repülőtérre és elutazás repülőgéppel, átszállással Budapestre.

Minimum létszám: 15 fő

Az ár tartalmazza

  • utazás repülőgéppel, Budapest – Edinburgh és Glasgow – Budapest útvonalon átszállással, turista osztályon, 1 db feladott poggyásszal, a körutazás során légkondicionált autóbusszal
  • 6 éjszakai szállás helyi besorolás szerinti háromcsillagos szállodák kétágyas szobáiban
  • reggelis ellátás
  • a leírás szerinti programok belépőkkel
  • magyar idegenvezető

Az ár nem tartalmazza

  • félpanzió (vacsora)
  • baleset-, betegség- és poggyászbiztosítás
  • útlemondási biztosítás
  • borravalók

Elhelyezkedés

6 éjszakai szállás helyi besorolás szerinti háromcsillagos szállodák kétágyas szobáiban reggelis ellátással


Összes időpont

Leírás

Skócia második legnagyobb városa gazdag történelmet tudhat maga után. A város légköre tényleg varázslatos.

A város eredeti neve a kelt Dunedin volt. A 10. és 11. század fordulóján Edinburgh skót erődítménnyé vált. Mindez a skót királyi család alapítójának idejében, III. Malcolm idejében történt. Ő tette meg Einburgh városát királyi székhellyé és felesége, Markéta parancsára az erődítmény felé egy kápolnát építetett. A kápolna 1099 – ből származik és Edinburgh legöregebb építménye. A 13. század végén azonban a skót királyi család kihalt és Skócia Anglia részévé vált. A város skót kezekbe csak 1313 – ban került vissza. A skót függetlenséget I. Róbert király idejében nyerték vissza. Edinburgh Skócia fővárosává vált. Ez 1437 – ben történt II. Jakub Stuart királysága alatt. 1509 – ban a fejlődést egy nagy kiterjedésű tűzvész lassította le.

1583 - ban VI. Jakub király megalapította Edinburgh egyetemét. A következő tűzvész 1701 – ben érte el a várost. Hat év múlva szét lett oszlatva a skót parmalent és a város jelentősége megcsappant. Ennek ellenére fejlődni kezdett az új épületek és parkok építése, és Edinburgh lassan, de biztosan létrehozta a maga sajátos jellemét és gazdag kulturális alapját.

A Margaret Kápolnán kívül Edinburghban a jelentős emlékek közé tartozik az 1927 – ben az 1. Világháború áldozatainak állított emlék. Az emlékhely mögött áll a Királyi palota épülete. A palota része az Öregparlament, a hely, ahol a skót parlament ülésezett. A koronázási terem őrzi a királyi koronázási ékszereket.

A skót királyok székhelye, az Edinburghi vár újabb képét a 13. században kapta. A vár udvarába masszív kapuk vezetnek és a városra főként ágyuk irányultak. A várról gyönyörű kilátás nyílik az egész városra.

Edunburgh jelentős domináns épülete a katedrális. A központi tornya majdnem 60 méter magas és 1495 – ből származik. A katedrális több része a novogótikus stílusban épült. A St. Giles Katedrális tetején egy kápolna található. A skót építész, Sir Robert Lorimer tervezte. A fafaragási kézművességen a kápolna belsejében a William és Alexandr Clow testvérpár dolgozott. A nemesi rendet Anna királynő újította meg 1703 – ban.

Másik érdekes architektonikus emlék a Canogate templom 1688 – ból. A temlomhoz tartozik egy temető is, ahol híres és jelentős skót személyiségek nyugszanak békében.

Edinburghban sok múzeum és galéria található. A Nemzeti Galéria gyűjtötte össze olyan nagy művészektől az alkotásokat, mint El Greco, Raphael, Monet vagy van Gogh. A skót történelem híres embereinek – szereplőinek arcképét pedig a Portrait Gallery – ban a Queen Street – en lehet megtekinteni. A Belford Road –on székel a Modern Galéria, ahol Picassotól vagy Matisse-tól találunk műveket. Ezenfelül mindenképp látogassa meg a Régiségek Nemzeti Múzeumát, amelyet 1781 – ben alapítottak. Érdekes lesz bizonyára a Wax Múzeum, ahol 100 híres ember viaszból készült figurája várja. A Chamber Street – en nyitva van a Skót Királyi Múzeum. Kiállítását dekoratív művészeti alkotások, kiállított tárgyakat találni természetből, földrajzból, tudományból és technikából. Nem szabadna kihagynia a történelmi játékok gyűjteményét sem a Gyerekkor Múzeumban (Museum of Childhood). Megtekintésre érdemes a Nemzeti Könyvtár, Királyi Botanikus Kert, Állatkert és a Királyi Obszervatórium is.