Utazás megnevezése:

Őrségi kirándulás szlovén kitekintéssel

Értékelés: 0/5

Magyarország

Utazásleírás >

Adatok betöltése folyamatban...
Kis türelmet

Őrségi kirándulás szlovén kitekintéssel

Leírás

· Barangolás autentikus őrségi tájakon
· Közép-Európa egyetlen orchideatermesztő farmja
· A magyar kastélyépítészet remekművei
· Világhírű Hungarikum: a herendi porcelán

Program

1. NAP: SZEGED / DEBRECEN / PÉCS – BUDAPEST – KESZTHELY – ŐRISZENTPÉTER – SZALAFŐ

Ingyenes kora reggeli transzferek indulnak Szegedről, Debrecenből és Pécsről Budapestre. Mindhárom útvonalon további felszállási lehetőségeket biztosítunk. A főváros után a Balaton nyugati szegletéhez, Keszthelyre utazunk, ahol a magyar kas­télyépítészet egyik remekművébe, a Festetics-kastélyba láto­gatunk el és elmerülünk a XVIII–XIX. századi főúri világban. A kastélymúzeum megtekintése mellett több kiállítás közül lehet választani (hintó, modellvasúti, vadászati, főúri utazások), vagy a kastély mögötti festői angolpark pálmaházában gyönyörköd­hetünk. A nap második felét a néprajzi és természeti kincsek­ben bővelkedő Őrségben töltjük. Felfedezését a jelképévé vált pankaszi szoknyás harangláb megtekintésével kezdjük, mely szomszédságában egy boronafalú népi kovácsműhely is talál­ható. Az őrségi településeken járva számos helyen láthatunk hasonló, kevésbé látványos haranglábat, mely a reformáció tér­hódításával terjedt el. A tölgyfából készült, fazsindelyes, zsúp­fedéses műemlék a XVIII. századból maradt ránk jó állapotban. Utunk ezután a tájegység központi településére, Őriszentpéterre vezet, ahol megtekintjük a falu szélén megbújó középkori tég­laégetőt és az Árpád-kori Szent Péter templomot, mely a XVI‑XVII. században erődtemplomként is funkcionált. Az őrségi ember mindennapjaiba, a „szeres” települések világába Szalafőn, a pityerszeri Népi Műemlékegyüttes portáin keresztül nyerünk bepillantást. A skanzenben szakszerű vezetés mellett eurázsiai vadlovakat és bölényeket is fotózhatunk. A múzeum területén színvonalas szatócsbolt és csárda működik. Szalafőn több portán foglalkoznak az Őrség „fekete aranyának” is nevezett tökmagolaj sajtolásával. Tartalmas programunk után Nagykanizsára utazunk. Szállás és fakultatív vacsora ****-os szállodában (2 éj).

2. NAP: LENDVA – BÁNTORNYA – DOBRONAK

Reggeli után Lendvára indulunk, mely a határ közelében, de már Szlovénia területén található. A városnéző sétánk során többek közt láthatjuk a Makovecz Imre tervei szerint épült szín­házat is. Az egyedi stílusú munkáiról híres művészünk az orga­nikus építészet híve volt, ehhez hű ez a kulturális központ is. A budapesti Hősök terén álló Millenniumi emlékmű megalko­tója, Zala György, Lendva szülötte. A neves szobrász emlékszo­bája a hófehér falú várban található. A belváros fölé magasodó, barokk stílusú várkastélyban számos történeti és képzőművészeti kiállítás várja az érdeklődőket. A vár megtekintése után a sző­lőhegyen néhány éve épült különleges formájú, 53,5 m magas Vinarium kilátótornyot keressük fel, ahonnan tiszta időben 4 ország (Szlovénia, Magyarország, Horvátország és Ausztria) vidékét járhatja be tekintetünk. Ezt követően meglátogatjuk a bántornyai Nagyboldogasszony-templomot, amely egy régi és egy új részből áll. A román és gótikus jegyeket hordozó középkori épület szentélyét Aquilai János, a Szent László legendát legteljesebben bemutató freskói díszítik. Délutánunk másik felét a közeli Dobronakban töltjük. Itt található Közép- Európa egyetlen orchi­deatermesztő farmja. A Trópusi Kertben sétálva több egzotikus növényt is megcsodálhatunk (ilang ilang, csillaggyümölcs, kávé­cserje, vanília stb.). Az üvegházakban geotermikus energia segít­ségével, 40.000 m2-en, évi 2 millió darab, 160 féle Phalaenopsis orchideát nevelnek. A belépő egy része levásárolható, így üres kézzel nehezen távozunk. A vidék erős földsugárzással rendelke­zik, amit a falu mellett lévő Bakonaki-tó körül sétálva tesztelhe­tünk. Az Energiapark epicentruma a Szent Vid-kápolna mögötti forrásnál található, melynek szintén gyógyító hatást tulajdoníta­nak. Eseménydús napunk után visszamegyünk szálláshelyünkre.

3. NAP: VELEMÉR – KÖRMEND – HEREND – VESZPRÉM – BUDAPEST

Napunk első megállója Velemér kis faluja, melynek késő román kori gót temploma Aquilai János páratlan XIV. századi freskó­töredékeivel büszkélkedik, a tegnapi bántornyaihoz hason­lóan. Ezután hamisítatlan őrségi tájakon átutazva érkezünk meg a vidék kapujának is nevezett Körmendre. Itt megismerke­dünk a magyar kastélyépítészet egyik kiemelkedő alkotásával, a Batthyány-Strattmann-kastéllyal. Az eredeti XV. századi rene­szánsz várkastélyt többször átépítették a történelem során, sőt szovjet laktanyaként is funkcionált. Az orosz megszállás alatt erkélyét tankokkal bontották el, berendezése, gyűjteménye is nagy pusztítást szenvedett. Felújítások után, ma érdekes kiállí­tásokat kínáló múzeum működik benne, és gyönyörű, 35 hektá­ros, védett angolpark öleli körül. Mesebeli kalandozásunk után tovább utazunk, és a délután meglátogatjuk Herendet, a világ egyik legnagyobb porcelánmanufaktúráját. A modern látogató­központban betekintést nyerünk a porcelánkészítés rejtelmeibe, akár vásárolhatunk is. A herendi Hungarikum az elegancia és a kiváló minőség szimbóluma. Nemzetközi hírnevét az 1851-es londoni világkiállításon szerezte, amikor Viktória angol királynő rendelt egy lepkés-virágos mintájú készletet, melyet végül róla neveztek el. Természetesen iyen mintájú készletet is vásárolhat, aki úgy dönt. Folytatjuk utunkat és egy érdekes várost tekintünk meg. 2023-ban Veszprém volt Európa Kulturális Fővárosa, így érthető, hogy mi is felkeressük a királynék városát. Sétánk során felkeressük a város legszebb műemlékeit. A tartalmas progra­munk után, 21 óra körül érkezünk Budapestre, majd mindenkit a felszállási helyére szállítunk.


Összes időpont