Egy köpésre van a kispénzű magyarok síparadicsoma

Van olyan iroda, ahol a síutak 80 százalékát már eladták a 2023/2024-es téli szezonra, holott az árak idén is emelkedtek, átlagosan 10, más irodák szerint inkább 20, de van, ahol 50 százalékot is. Utazási irodák segítségével azt jártuk körül, melyek most a legjobb ajánlatok a piacon, és meddig lehet kedvezményesen lefoglalni a családi téli sítúrát.

Az idei síszezon előkészületei már szeptemberben megkezdődtek; mostanra az Invia látóterében lévő, a témában az egyik legnagyobb múlttal rendelkező partnerirodánál az előre meghirdetett csoportok kb. 80 %-a feltöltésre került, illetve az egyéni utasok által a szilveszteri időszakra és január első hetére leadott foglalások is közel teltházat eredményeztek. A főszezon további heteire az egyéni foglalások kb. 30 %-ot tesznek ki, ezek maradéka jellemzően az indulás előtt 1-2 héttel kel el. Ez egy évek óta jellemző trend, melynek fő oka az utazás időpontjának időjárás általi meghatározottsága: akinek valamilyen személyes ok miatt nem kiemelten fontos a tervezhetőség, az örömmel igazodik inkább az aktuális hóhelyzethez.

Ausztria, Szlovákia, Franciaország

Ausztriában főleg a Budapesttől kb. 600-700 km-es távolságban lévő síterepeket keresik a magyarok, ennél messzebbre kevesen utaznak. Nagyon keresettek a pályaszállások, egyre inkább trend, hogy a magyar síelők is kizárólag sípálya melletti szállásokat keresnek, aztán persze az árakat látva sokan lemondanak erről a kényelemről vagy beérik egy kisebb sítereppel, rövidebb tartózkodással, mint eredetileg tervezték.

Hasonló kép rajzolódik ki az Inviánál: a mindenévi TOP 3 (osztrák, szlovák, és váltásban vagy olasz-, vagy franciaországi) opció közül továbbra is Ausztria a legnépszerűbb desztináció a síelők körében; jellemzően rövidebb, 4-5 éjszakás turnusokat választanak az ide utazók.

A 10%-os drágulás az a minimum

Átlagosan kb. 10%-ot drágultak a szállás- és síbérlet árak az előző szezonhoz képest. Vannak helyek, ahol már tavaly jelentősen emelkedett az ár, ott az idei áremelés szerényebb volt, és van fordítva is, azaz aki tavaly emelt kevesebbet az áron, az - a tavalyi jó szezonra való tekintettel - idén bátrabban emelte az árait. Itt is az látszik, hogy - az egyre nagyobb keresletre való tekintettel - a sípálya mellett fekvő szállásoknál nagyobbat emelkedtek az árak, a sípályáktól autós távolságra lévő helyek kedvezőbbek maradtak. A tarifaemelés ellenére az összes síterep biztatóan tekint a szezon elé, a szálláshelyek előzetes foglalásaival az üzemeltetők elégedettek.

Egyre több sípálya üzemeltető vált át dinamikus árazásra, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ahogy közeledik a tervezett síelés napja, úgy csökkennek az online síbérlet vásárlása során elérhető kedvezmények. Szándékuk ezzel a módosítással többek közt az, hogy az üzemeltetők számára a tervezéssel optimalizálható erőforrások érdekében lehetőség szerint minél többen gondoskodjanak helyszíni vásárlás helyett a síbérletek előzetes beszerzéséről.

A szállásárak, valamint a kiegészítő, helyszíni szolgáltatások, mint amilyen például az előzőekben említett síbérlet is, ezzel együtt átlagosan az Invia szerint 15-20 %-al magasabb áron érhetőek el 2024-ben, mint az előző szezonban. A kimagasló szolgáltatásaikról híres, kifejezetten exkluzív, 4-5 csillagos hotelek ennél jóval magasabb áron, idén a tavalyihoz képest 30-50 %-al drágábban foglalhatók.

Nagy Viktória az iroda marketing menedzser szerint mint minden évben, idén is akadnak kivételek; az Invia kínálatából pont tegnap fogyott el egy buszos, szilveszteri, 5 napos, 4 éjszakás karintiai síút 24.000 Forintos alapáron: ezért véleményünk szerint az idén jellemzően emelkedő árak mellett különösen érdemes lehet szakértők segítségét kérni a választásban.

Forrás: penzcentrum.hu

penzcentrum.hu

Megjelent: 2023.10.13.